گالری «دُرخانه» در سال ۱۳۹۱ با هدف گردآوری مجموعه‌ای از برترین جواهرات و زیورآلات دست‌ساز در تهران تأسیس شد. فضایی دلنشین که ظرف مدت کوتاهی مورد توجه بسیاری از هنردوستان و هنرمندان قرار گرفت و جای خودش را در این صنف باز کرد.

دُرخانه، محلی برای به اشتراک‌گذاری و دستیابی به تلاقی هنر سنتی و مدرن و تبلور آن در جواهرات و زیورآلات دست‌ساز ایرانی است. حدود ۵۰ طراح و سازنده زیورآلات با گالری دُرخانه همکاری دارند و دوستداران این‌ هنر کهن و ارزشمند را با فاخرترین آثار هنری پیوند می‌دهند.

پدیدآورنده دُرخانه

افسانه طزری هنرمند، کارآفرین و موسس گالری دُرخانه است. او در سال ۱۳۹۱ موفق شد تا با تاسیس دُرخانه، فضایی را برای ارائه زیورآلات اصیل ایرانی به وجود آورد و نقشی مهم را در شکوفایی این هنر فاخر و معرفی طراحان این حوزه ایفا کند.

علاقه افسانه به جواهرات به گذشته باز می‌گردد. جایی که وی قدم به دنیای اسرارآمیز سنگ‌ها گذاشت و پس از گذراندن دوره‌های مختلف سنگ‌شناسی و طراحی جواهرات به ایران بازگشت تا نقش خود را در پیوند در مشرق زمین با زیورآلات ایرانی ایفا کند.

افسانه طزری علاوه بر گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای متعدد در زمینه ساخت طلا و جواهر در ایران مدرک طراحی جواهر و گوهرشناسی را نیز از موسسه GIA آمریکا دریافت کرده است. وی هم اکنون با حدود ۵۰ هنرمند همکاری دارد و با حمایت طراحان برجسته ایران زمین، دُرخانه را به خانه‌ی امنی برای طراحان خوش ذوق و دوستداران آثار اصیل و متفاوت تبدیل کرده است.

طراحان دُرخانه

جمعی از بهترین‌ها

گالری دُرخانه از ابتدای فعالیتش با بهترین طراحان و سازندگان زیورآلات همکاری داشته و نقش مهمی را در کارآفرینی، پرورش و رونق این صنعت و بازیگران آن ایفا کرده است. در حال حاضر حدود ۵۰ طراح از سراسر ایران با گالری دُرخانه همکاری می‌کنند که با آثار متفاوت و منحصربفردشان سبک‌های متفاوتی را از هنر فاخر ایران زمین به نمایش می‌گذارند. میناکاری، قلم‌زنی، اره‌کاری، تایپوگرافی و... از جمله سبک‌های طراحان دُرخانه است.